How Much Does CC Cost?

FOUNDATIONS

REQUIRED
-

Registration Fee: $75 for 1st child/$50 for second, Due when you turn your registration form in, no spot can be held without it.

Tuition: $325 per student, Due by July 21st

Supply Fee: $50 per student, Due June 20th-pays for all copies, science and art supplies, etc.

Facility Fee: $30 per student, plus $41 per family for insurance, Due June 20th-goes to The Gathering to cover their cost of hosting us, insurance, etc. (each community sets their own differently)

Curriculum:

Foundations Guide: $60-this one book is good for all 3 cycles and you only buy one for your whole family, you won’t have to buy this again the next year.

Tin Whistles: $10-one for each student-another thing that once you buy it the first year, you don’t have to buy it again

Geography Trivium Table (Dry erase map need to have a marker for class): $10, one per student, these are Cycle specific, so a different one each year

RECOMMENDED, but not required

-Timeline cards: $88-($22 a pack with 4 packs) again, good for all 3 Cycles, and you only have to buy one set for your family, once. If you tutor, you need these.
-binders and page protectors are strongly recommended for the timeline cards, and run around $50.
-Audio 3-CD set with all your memory work on them, songs and chants: $35, this is for one cycle, the next year you’ll need to buy them for the next cycle. Highly recommended!

ESSENTIALS

REQUIRED
-

Registration Fee: $75 for 1st child/$50 for second, Due when you turn your registration form in-no spot can be held without it.

Tuition: $325 per student, Due by July 21st

Supply Fee: $20 per student, due June 20th

Facility Fee: $30 per student, $41 per family for insurance (if only doing Essentials-do not pay again if you already paid these for Foudnations) due June 20th

Curriculum:

Essentials Guide: around $50, one per family, but if you have more than one child, you’ll have about 30 pages to make copies of (good for all 3 years)

Writing curriculum: student and teacher combo $49 (Cycle specific-have to buy a new one each year, one combo per family, or you can get away with only a student writing book if you need to save money, but the teacher’s guide is recommended.)

Institute for Excellence in Writing Structure and Style Syllabus: $35 (one per family)

The Synonym Finder: $19 (you can find one used or any thesaurus would work-one per family)

3 or 4 binders, page protectors, tabbed dividers, dry erase markers, printer paper and ink (you have to print out a lot for the guide), metal rings, sticky tabs.

OPTIONAL
-IEW Trivium Table: $10
-Our Mother Tongue and Key: $25 good for families with weak grammar, not used in class

 

For a list of all forms and fees, click here: http://www.classicalconversations.com/images/pdffiles/2013_REG_FORM_All.pdf